dentysta zabrze - Dobry stomatolog

stomatolog zabrze

Co to jest most protetyczny?

Most protetyczny ? uzupełnienie protetyczne mające na celu zaopatrzenie luki bądź luk w łuku zębowym. Typowy most protetyczny składa się z koron protetycznych osadzonych na

dentysta zabrze - Dobry stomatolog stomatolog zabrze
zębach filarowych (bądź implantach) połączonych z przęsłem lub przęsłami (zębami sztucznymi) zastępującymi brakujące zęby.

Do wykonania mostu protetycznego konieczne jest oszlifowanie zębów filarowych, na których zostanie on osadzony (zacementowany). Most protetyczny może być wykonany ze stopów metali i licowany akrylem (most tymczasowy), kompozytem oraz ceramiką. Wykonuje się także mosty ceramiczne łączone włóknem szklanym oraz mosty na podbudowie cyrkonowej, licowane ceramiką.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Most_protetyczny


Wykonywanie zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej

Zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej mogą być wykonywane u osób w praktycznie każdym wieku choć najlepiej jest przeprowadzać je u osób dorosłych. Nie powinno się także z nimi przesadzać, ponieważ może to doprowadzić do powstania na nich różnych uszkodzeń. Również koszty zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej bywają bardzo różne i są uzależnione zarówno od rodzaju konkretnego zabiegu, jak i od środków używanych podczas takich zabiegów. Wszystko to sprawia, że nie każdy może sobie pozwolić na wizytę w gabinecie stomatologii estetycznej. Jednak obecnie prowadzonych jest wiele różnych przychodni dentystycznych zajmujących się na przykład profesjonalnym wybielaniem zębów. Można z nich korzystać w każdym dowolnym momencie.

Wielu pacjentom zależy na tym, aby wyleczyć zęby podczas jednej wizyty. Muszą oni jednak pamiętać, że tylko regularne wykonywanie przeglądów dentystycznych może uchronić ich przed leczeniem kanałowych. Oczywiście bardzo ważne jest również to, aby korzystać z usług dobrze wyposażonego i nowoczesnego gabinetu pozwalającego na szybkie leczenie zębów, które będzie w pełni bezproblemowe. W przeciwnym razie może istnieć potrzeba wielokrotnego powtarzania praktycznie każdego zabiegu, a nawet przeprowadzenia ekstrakcji zęba. Korzystanie z takich zabiegów związane jest nie tylko z potrzebą przebywania w gabinecie lekarskim, ale również z ponoszeniem nowych kosztów. Wprawdzie dentyści zawsze są gotowi je przeprowadzać, jednak dla pacjenta dobrze jest ich unikać.


Przebieg leczenia kanałowego

W zależności od rozpoznania lekarz wybiera odpowiednią metodę leczenia kanałowego. Jednak w dużym uproszczeniu, dla ogólnego zrozumienia aspektu leczenia kanałowego, przebieg leczenia wygląda następująco:

otwarcie komory zęba i usunięcie martwej lub żywej miazgi (żywą usuwa się w znieczuleniu miejscowym)
opracowanie kanału lub kanałów korzeniowych przy użyciu narzędzi kanałowych z obfitym płukaniem kanałów. W trakcie opracowywania kanałów korzeniowych następuje całkowite usunięcie miazgi kanałowej z kanału korzeniowego oraz toksyn bakteryjnych z kanalików zębinowych, dzięki czemu poszerzony kanał staje się odpowiednio przygotowany do wypełnienia. Do przepłukiwania kanałów stosowany jest między innymi podchloryn sodu.
osuszenie kanałów.

wypełnienie kanałów materiałami biozgodnymi. Czynność ta ma na celu szczelne zamknięcie światła kanału na całej długości do otworu fizjologicznego, aby uniemożliwić przenikanie bakterii z jamy zęba do tkanek okołowierzchołkowych. Wypełnianie kanałów korzeniowych wymaga zastosowania różnych materiałów i technik. Materiały wypełniające możemy podzielić na stosowane czasowo i stosowane na stałe do ostatecznego wypełnienia. Najpopularniejszym materiałem do wypełniania kanałów korzeniowych na stałe jest gutaperka, która stosowana od blisko 100 lat, mimo wielu nowych materiałów, jest najlepszym wypełniaczem kanałów, dającym doskonałe efekty lecznicze.
wypełnienie zęba. Najczęściej prawidłowo przeleczony ząb wypełnia się materiałami kosmetycznymi, do których należą materiały kompozytowe, kompomerowe i nowe materiały ormocerowe.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Leczenie_kana%C5%82owe