znaleźć dentystę w Cieszynie? Tak! - Dobry stomatolog

dobrydentysta.cieszyn.pl

Przyczyny bólu zęba

Jak powszechnie wiadomo odczuwanie bólu nie jest najprzyjemniejszą rzeczą, którą może odczuwać człowiek, dlatego też z reguły za wszelką cenę staramy się unikać bólu. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że odczuwanie bólu ma jedną zas

znaleźć dentystę w Cieszynie? Tak! - Dobry stomatolog dobrydentysta.cieszyn.pl
adniczą funkcję, a mianowicie jest nią informowanie, że z naszym ciałem coś jest nie tak. Bóle zębów są nieprzyjemnym odczuciem czuciowym i emocjonalnym, które powoduje pewien dyskomfort w okolicach szczęki oraz twarzy. Przyczyny bólów zębów mogą być różnorodne, najczęściej są jednak wywołane jakimś szkodliwym procesem patologicznym w obrębie zęba lub przyzębia. Przykładowym podłożem bólu zęba może być próchnica, zakażenie miazgi lub nadwrażliwość. Niezależnie jednak od przyczyny warto udać się do gabinetu stomatologicznego na wizytę kontrolną, ponieważ najczęściej bóle zębów mogą oznaczać różne problemy wymagające leczenia. Ból zębów jest wywołany przez różne bodźce bólowe, czy to mechaniczne, czy patofizjologiczne, które aktywują receptory bólowe na zakończeniach nerwowych.


Umówienie wizyty w gabinecie stomatologicznym

Jeśli potrzebujemy skorzystać z profesjonalnej pomocy specjalisty od danej dziedziny medycznej, pierwszym, co musimy zrobić, to umówienie się na wizytę. Jest to koniecznie, ponieważ mało które gabinety prywatne przyjmują pacjentów z tak zwanej poczekalni, pomijając kwestie nagłych wypadków. Również przed pójściem do prywatnego gabinetu stomatologicznego konieczne jest umówienie się na wizytę. Aby to zrobić należy skontaktować się, najczęściej telefonicznie, z wybranym gabinetem dentystycznym. Można także umówić się na wizytę bezpośrednio w recepcji, jeśli gabinet takową posiada. Żeby znaleźć dane kontaktowe wystarczy wejść na stronę internetową wybranego specjalisty lub zespołu specjalistów, na której podane są wszelkie informacje, w tym zakres wykonywanych usług. Po znalezieniu odpowiednich danych kontaktowych wystarczy za ich pomocą zadzwonić lub wysłać przez stronę specjalny formularz zgłoszeniowy. Należy pamiętać o tym, żeby zadzwonić w celu umówienia się na wizytę w godzinach pracy gabinetu stomatologicznego.


Czy jest różnica między dentystą a stomatologiem

Być może zastanawialiście się kiedyś, dlaczego istnieją gabinety stomatologiczne, ale zazwyczaj idziemy do lekarza dentysty. Czy jest jakaś różnica występująca między lekarzem stomatologiem, a lekarzem dentystą? Gdyby pominąć różnice w nazewnictwie, to żadnej innej różnicy tak naprawdę nie ma. Obecnie nazwy lekarz stomatolog oraz lekarz dentysta mogą być używane naprzemiennie. Istnienie dwóch nazw na ten sam zawód można wytłumaczyć tym, że zanim Polska przystąpiła do Unii Europejskiej, to osobom po odpowiednich studiach przyznawano tytuł lekarza stomatologa, natomiast po przyłączeniu się do Unii Europejskiej zaczęto używać tytułu lekarza dentysty. Jedyna różnica więc pomiędzy lekarzem dentystą, a lekarzem stomatologiem to czas ukończenia studiów i otrzymania tytułu. Ciekawostką dotyczącą tych nazw jest to, że jedna z nich wywodzi się greki, inna zaś z łaciny. Słowo dentysta ma swoje źródło w łacinie, gdzie dens oznacza ząb, natomiast nazwa stomatolog pochodzi z greki, w której stoma to po prostu usta.


Zakres działań stomatologa

Współcześnie istnieje wiele zawodów, do których wykonywania potrzebne są określone kwalifikacje. Jednymi z zawodów, które wymagają odbycia określonej edukacji żeby zdobyć prawa do ich wykonywania są wszelkie zawody medyczne. Stomatologia, która jest jednym z działów medycyny, również wymaga od kandydata ukończenia odpowiednich studiów, żeby mógł pracować jako lekarz dentysta. Stomatolog, inaczej nazywany także dentystą, zajmuje się leczeniem, profilaktyką oraz diagnozowaniem chorób zębów, jamy ustnej i okolic przyległych. Istnieje wiele specjalizacji stomatologicznych, które zajmują się określonym zakresem działań dotyczących stomatologii. Żeby zostać lekarzem dentystą konieczne jest ukończenie pięcioletnich studiów magisterskich, a pełne prawo do wykonywania zawodu dentysta otrzymuje po zdaniu specjalnego egzaminu. W zależności od wybranej na studiach specjalizacji lekarz dentysta może się zajmować danym działem stomatologii. Możliwe jest ukończenie kilku różnych specjalizacji poszerzających zakres wykonywanych obowiązków.